Nieustannie w Polsce i na świecie organizowane są społeczne akcje mające na celu pobranie krwi od osób zdrowych dla ludzi, którzy jej potrzebują. Krwiodawstwo jest dobrowolne i bezpłatne.
Oddana krew trafia do szpitali, klinik, instytutów gdzie przeprowadzane są operacje, zabiegi, przeszczepy, do wykonania, których jest niezbędna krew.
Miliony ludzi każdego roku potrzebują transfuzji krwi, niektórzy wymagają jej podczas zabiegu chirurgicznego, inni po poważnym wypadku a jeszcze inni cierpią na choroby, która wymaga tylko niektórych składników krwi. Dzięki krwiodawstwu wszystko to jest możliwe.
Istnieje kilka rodzajów krwiodawstwa:
– oddanie pełnej krwi – jest to najbardziej popularny rodzaj oddawania krwi, podczas którego zostaje przekazane 450 ml krwi. Następnie krew rozdzielana jest na części składowe: czerwone krwinki, osocze, płytki krwi. W krwioobiegu człowieka płynie 4-5 l krwi
– płytki krwi – ten rodzaj krwiodawstwa wykorzystuje proces zwany trombaferezą. Podczas procesu uzyskuje się koncentrat płytek krwi poprzez wyodrębnienie ich z pełnej krwi dawcy
– osocze krwi – uzyskuje się z pełnej krwi dawcy podczas zabiegu plazmaferezy
– białe krwinki – odseparowanie ich z pełnej krwi dawcy umożliwia zabieg zwany leukafereza. Krwiodawstwo jest bezpieczne. Nowe, sterylne urządzenia jednorazowego użytku są wykorzystywane do każdego dawcy, zatem nie ma ryzyka zakażenia przenoszonego przez krew podczas oddawania krwi.
Jeśli jesteś pełnoletni i zdrowy możesz oddać pół litra krwi, bez zagrożenia dla zdrowia. W ciągu 24 godzin od pobrania krwi, organizm zastępuje utracone płyny a po kilku tygodniach organizm zastępuje utracone czerwone krwinki.
Aby kwalifikować się do oddania krwi lub jej składników powinieneś:
– być w dobrym zdrowiu
– być pełnoletni
– powinieneś ważyć powyżej 50 kg
– przedstawić w kwestionariuszu ocenę swojego zdrowia i przebyte ewentualne choroby.
Przed oddaniem krwi warto dobrze się wyspać, zjeść zdrowy lekko strawny posiłek. Należy unikać tłustych potraw, takich jak hamburgery, frytki i lody przed oddaniem krwi, gdyż tłuszcze mogą zaburzać wyniki badań krwi. Należy pić dużo płynów i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Jeśli jesteś dawcą płytek krwi należy pamiętać, że nie wolno przyjmować aspiryny na dwa dni przed oddaniem krwi.
Przed oddaniem krwi potencjalny dawca zostanie poproszony o wypełnienie poufnego kwestionariusza dotyczącego historii medycznej dawcy, który zawiera pytania o bezpośrednie znane choroby, które niosą ze sobą wyższe ryzyko zakażenia przez krew – infekcje, które są przenoszone przez krew. Wszystkie informacje z tego kwestionariusza są poufne.
Ze względu na ryzyko zakażenia przenoszonego przez krew nie każdy może ją oddać. Następujące grupy wysokiego ryzyka, nie są kwalifikowane do oddawania krwi:
– osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych
– narkomani
– osoby uprawiający prostytucję
– osoby zakażone wirusem HIV
– osoby stosujące leki dożylnie, które nie zostały przepisane