O ranach mówimy wtedy, gdy uszkodzona zostaje ciągłość skóry a także głębszych tkanek i narządów na skutek urazów mechanicznych (np. skaleczenia, zadrapania, rany kłute). Rany mogą być powierzchowne jak również głębokie, które mogą uszkodzić ścięgna, mięśnie, nerwy czy naczynia krwionośne. Rany głębokie wymagają interwencji chirurgicznej polegającej na oczyszczeniu rany, zatamowaniem krwawienia i zszyciem rany, nie należy samodzielnie opatrywać takiego typu ran.
Drobne rany i niewielkie skaleczenia można opatrzyć w domu poprzez przemycie rany, w razie potrzeby zatrzymać krwawienie poprzez ucisk, a następnie użyć plastra lub bandaża w celu zabezpieczenia rany.
Kontuzje występują wtedy, gdy zostają uszkodzone tkanki i stawy w wyniku, np. uderzenia, pobicia, upadku). Objawami kontuzji jest: ból, obrzęk, krwiak (siniak), otarcie naskórka, wrażliwość na dotyk w miejscu kontuzji.
Istnieją inne równie częste urazy takie jak:
1. Oparzenia to uszkodzenie tkanek spowodowane gorącymi cieczami, parą, chemikaliami, energią elektryczną, promieniami słonecznymi.
Istnieją trzy rodzaje oparzeń:
– pierwszego stopnia – uszkodzony zostaje naskórek, pojawia się zaczerwienienie i ból. Objawy ustępują po kilku dniach i nie pozostawiają blizn.
– drugiego stopnia – uszkodzeniu ulega naskórek i część skóry właściwej. Powstają pęcherze, które giną po około 3 tygodniach. Blizny nie pozostają jednak w przypadku głębokich oparzeń drugiego stopnia, które obejmują naskórek i całą grubość skóry właściwej mogą pozostać blizny.
– trzeciego stopnia – to uszkodzenia( często martwica) skóry właściwej, naczyń, nerwów skórnych wraz z tkanką podskórną. Skóra staje się twarda i sucha, przybiera brunatny kolor. Bardzo długo się goi, pozostawia blizny. Często potrzebny jest przeszczep skóry. Oparzenia trzeciego stopnia mogą być tak poważne i rozległe, że mogą doprowadzić do śmierci.
Leczenie oparzeń zależy od ich przyczyny, jak również ich głębokości i zajętej powierzchni.
2. Zwichnięcia to uszkodzenie stawu, powodujące brak łączności między kośćmi, które tworzą staw. Często przyczyną jest upadek lub uderzenie. Zwichnięcia dotyczą: kostek, kolan, ramion, bioder, szczęki, palców. Zwichnięciom towarzyszy opuchlizna i ból. Zwichnięty staw należy nastawić a następnie poddać rehabilitacji, aby odzyskać jego funkcjonalność.
3. Złamania to przerwanie ciągłości kości. Jeśli złamana kość przebija skórę, mówimy wtedy o złamaniu otwartym. Do złamań najczęściej dochodzi podczas wypadków samochodowych, upadku lub kontuzji sportowych. Przyczyną złamań może być również osteoporoza.
Objawy złamania to: obrzęk, ból, krwiak, drętwienie i niemożność poruszania kończyną. Leczenie obejmuje zabiegi chirurgiczne lub opatrunki gipsowe.
4. Skręcenia – ograniczenie w zakresie ruchu w stawie. Na skutek tego dochodzi do urazu więzadeł i torebki stawowej. Do objawów należą: ból, obrzęk, zasinienie i ograniczenia w ruchu. Leczenie polega na unieruchomieniu stawu i rehabilitację
Rany i kontuzje (uszkodzenia ciała)
Uszkodzenie ciała spowodowane wypadkiem, uderzeniem, upadkiem, czy też postrzałem skutkuje obrażeniami, które mogą być drobne i niegroźne, jak również takie, które są poważne i zagrażają życiu. Codziennie zdarzają się kontuzje, codziennie ludzie ranią się w domu, w pracy, podczas spaceru, czy jazdy samochodem.