Rozpoznanie raka może spowodować u chorego uczucie niepokoju i strachu, pojawia się myśl, jak ja sobie z tym poradzę. Dla wielu osób jest to wyrok a dla innych nierówna walka, która może zakończyć się sukcesem. Dla większości ludzi żyjących z chorobą nowotworową jest to największe wyzwanie, z jakim mieli kiedykolwiek do czynienia.
Najważniejsza jest trafna diagnoza i przede wszystkim jak najszybsza wizyta u onkologa i rozpoczęcie leczenia.
Podczas wizyty lekarskiej należy uzyskać jak najwięcej podstawowych informacji typu:
– jaki to rak i czy są już jego przerzuty,
– czy jest łagodny czy złośliwy,
– jakie są szanse na wyleczenie,
– jak wygląda przebieg leczenia,
– jakie są najkorzystniejsze metody leczenia,
– jakie zmiany w wyglądzie zewnętrznym spowoduje leczenie,
– czy mogą wystąpić skutki uboczne,
– czy można zapobiec nawrotom choroby?
Te wszystkie pytania i wątpliwości pozwolą przygotować się na leczenie i zmiany w stylu życia.
Na taką wizytę warto zabrać najbliższą osobę, aby wszystkie informacje zostały usłyszane i zapamiętane. Warto również zastanowić się, jak wiele wiadomości o raku chory chce usłyszeć. Niektórzy chcą poznać wszystkie fakty i szczegóły, dzięki którym będą mogli się zaangażować w proces podejmowania decyzji. Inni wolą, aby znać tylko podstawy choroby a podejmowanie decyzji pozostawiają swoim lekarzom.
Wielu chorych, którzy podejmują walkę z chorobą ustalają, co jest naprawdę ważne w życiu, nie rezygnują ze swoich codziennych obowiązków czy też pasji. Starają się żyć normalnie, jednak są gotowi i otwarci na ewentualne zmiany, które wymusza rak. Czasem planowanie przyszłości może być niepewne, przytłaczające i trudne w obliczu choroby, jednakże przyszłość może być napędem i siłą do walki z chorobą.
Rak – od czego się zaczyna
Nowotwór jest nienormalną masą komórkową. Normalnie organizm tworzy nowe komórki, których potrzebuje, zastępując nimi stare komórki. Czasem ten proces się nie udaje i nowe komórki tworzą się nawet wtedy, gdy organizm ich nie potrzebuje i właśnie te dodatkowe komórki mogą stanowić masę zwaną nowotworem. Guzy mogą być łagodne i złośliwe.
Nowotwór niezłośliwy (łagodny) rośnie powoli a jego komórki tworzą wyraźnie zbitą masę, która może być usunięta chirurgicznie. Nie są one zagrożeniem życia pod warunkiem, że lokalnie nie zaburzają czynności innych organów.
Nowotwór złośliwy (rak) wzrasta znacznie szybciej niż łagodny. W przeciwieństwie do komórek nowotworów łagodnych, komórki rakowe nie zachowują prawidłowych cech strukturalnych. Komórki nowotworowe mnożą się szybko i atakują zdrowe tkanki, powodując zaburzenia w ich czynnościach. Na skutek migracji komórek rakowych systemem naczyń krwionośnych lub limfatycznych występują przerzuty do różnych części ciała. Tam bardzo szybko się mnożą tworząc nową masę komórek nowotworowych, która zaburza czynności prawidłowe czynności zaatakowanych tkanek.
Istnieje bardzo wiele typów raka a najpopularniejsze to:
– rak płuc
– rak piersi
– rak kości
– rak trzustki
– rak szyjki macicy
– rak wątroby
– rak jelita grubego
– rak żołądka
– rak prostaty
– rak jądra
-rak jajników
– rak skóry
– białaczka.
Objawy i leczenie zależy od rodzaju raka i jego stopnia zaawansowania. Większość metod leczenia obejmuje m.in.: operację, chemioterapię, radioterapię, immunoterapię a w niektórych przypadkach wykonuję się transplantację komórek macierzystych.
Operacja może być stosowana do diagnozowania, leczenia lub nawet zapobiegania raka w niektórych przypadkach. Większość chorych może być poddana chirurgicznemu zabiegowi, który często daje największe szanse na wyleczenie, zwłaszcza w przypadku, kiedy nie wystąpiły przerzuty.
Chemioterapia to stosowanie substancji, które zwalczają raka, hamując namnażanie się komórek rakowych, jak również zmniejszają wielkość guza. Myśl o chemioterapii przeraża wiele osób, ale wiedza na jej temat, tzn., czym jest, jak działa i czego chory może się spodziewać często uspokaja pacjenta i zmniejsza obawy przed leczeniem.
Radioterapia wykorzystuje promieniowanie jonizujące w celu zniszczenia lub uszkodzenia komórek nowotworowych. Jest to jeden z najbardziej powszechnych sposobów leczenia nowotworów.
Immunoterapia jest zabiegiem, który wykorzystuje własny system odpornościowy organizmu, aby pomóc w walce z rakiem.
Przeszczep komórek macierzystych krwi obwodowej, szpiku kostnego i krwi pępowinowej w celu zastąpienia chorych lub starzejących się komórek nowymi.
Obok wyżej wymienionych metod leczenia znajduje się również: terapia celowa, hipertermia, terapia fotodynamiczna, laser.