Na rynku dostępnych jest wiele środków antykoncepcyjnych. Każda kobieta wybierając najlepsze zabezpieczenie przed niechcianą ciążą powinna skonsultować się z lekarzem ginekologiem w celu wyboru najkorzystniejszego środka.
Doustne środki hormonalne – ich działanie hamuje jajeczkowanie, zapobiegają implantacji zarodka oraz działają na śluzówkę macicy i śluz szyjki macicy. Zaletą tej metody jest wysoka skuteczność oraz regulacja cyklu miesiączkowego. Wadą jest to, że kobiety mogą odczuwać niewielki dyskomfort w regularności przyjmowania leków. Może pojawić się wzrost krzepliwości krwi, nadciśnienie i choroby serca, jak również wzrost bezpłodności. Kobiety palące papierosy nie powinny zażywać doustnych środków hormonalnych.
Wkładki wewnątrzmaciczne (spirala) – zapewniają trwałą ochronę przed niechcianą ciążą, są wysoce skuteczne i łatwa w użyciu. Powinno się ją wymieniać, co 3-5 lat i musi być dobrze dopasowana przez lekarza. Spirala utrudnia plemnikom dotarcie do jajowodu i zmienia śluzówkę macicy, tak, że zapłodniona komórka jajowa nie może się w nią wszczepić. Z wkładki nie mogą korzystać kobiety z zapaleniem narządu rodnego, zapaleniem przydatków, czy też z mięśniakami, ponieważ wkładka mogłaby okazać się mniej skuteczna i spowodować intensywniejsze krwawienia.
Środki plemnikobójcze (kremy, pianki, globulki) – niszczą plemniki na drodze chemicznej, ograniczając ich żywotność i uniemożliwiają przedostanie się do komórki jajowej.
Nie stwierdzono efektów ubocznych podczas stosowania tej metody. Na 100 kobiet korzystających ze środków plemnikobójczych od 5 do 20 w ciągu roku zajdzie w niechcianą ciążę.
Prezerwatywa – zapobiega przedostaniu się plemników do pochwy. Nie powoduje efektów ubocznych, może chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wadą tej metody może być fakt, iż prezerwatywa może ulec uszkodzeniu oraz może nieco osłabiać doznania mężczyzn.
Stosunek przerywany – następuję wtedy, gdy mężczyzna wycofuje prącie z pochwy tuż przed wytryskiem. W płynie wydzielającym się niekiedy przed wytryskiem mogą znajdować się plemniki. Metoda ta jest niepewna i sprzeczna z naturalną potrzebą maksymalnej bliskości partnerów w chwili orgazmu.
Sterylizacja – jest bezpieczną i najpewniejszą metodą antykoncepcji. Rozróżniamy męską – wazektomia (uniemożliwia plemnikom wydostanie się z moszny), czyli podwiązanie nasieniowodów oraz damską – podwiązanie jajowodów (uniemożliwia komórce jajowej wydostanie się z jajowodu). Metoda jest często nieodwracalna.
Metoda po stosunku – można ją stosować najpóźniej 72 godziny po stosunku, jednak im wcześniej zostanie podany lek tym większa będzie jego skuteczność. Lek ten jest stosowany wyłącznie do awaryjnej antykoncepcji.