Kobiety w ciąży od pokoleń pragnęły znaleźć odpowiedź na to pytanie, i dopiero w dzisiejszych czasach stało się to możliwe, mimo licznych mitów i opowieści przekazywanych w czasie. Nauka nie potwierdziła w 100% żadnego z mitów o planowanej płci dziecka. Ważne jest jednak to, aby pamiętać, że każda metoda przewidywania może mieć trafność 50%.
Oto niektóre z najbardziej niezwykłych mitów na temat przewidywania płci malucha, które zostały szeroko rozpowszechnione:
a)Wysoko ułożony brzuch kobiety w ciąży sygnalizuje dziewczynę, natomiast niski oznacza, że to chłopiec. W rzeczywistości wygląd kobiety w ciąży jest bardzo zróżnicowany, w zależności od jej typu sylwetki i zaawansowania ciąży. Nie jest to możliwe, aby określić płeć dziecka z wyglądu brzucha matki.
b)Męski płód powoduje, że włosy na nogach matki rosną szybciej, natomiast żeński płód powoduje, że owłosienia nie będzie. W rzeczywistości, płód nie ma wystarczającej ilości hormonów, aby wpływać na wzrost owłosienia na nogach matki.
c)Ciemniejsze zabarwienie moczu oznacza, że kobieta nosi dziewczynę, jasne zabarwienie moczu oznacza, że to chłopiec. Płeć dziecka nie ma żadnego wpływu na kolor moczu przyszłej mamy. Kolor moczu jest często uzależniony od spożywania niektórych pokarmów jak również może świadczyć o infekcji dróg moczowych.
d)Męskie płody mają wyższe tętno niż płody żeńskie. Tętno płodu zależy od jego wieku i stopnia ruchliwości. Badania nie wykazały żadnych rozstrzygających dowodów, które pozwalają poprzez zbadanie tętna dziecka przewidzieć jego płeć.
e)Ochota na kwaśne lub słone pokarmy oznacza, że urodzi się chłopiec, natomiast chęć zjedzenia słodyczy oznacza, że będzie to dziewczynka. Kobiety w ciąży mogą pragnąć różnego rodzaju żywności, jednak nie ma dowodów, aby połączyć poszczególne pragnienia z płcią dziecka.
Badanie USG, uważane jest za bezpieczne i nieinwazyjne dla matki i płodu, dzięki niemu poznajemy płeć malucha. Jest ono w 90% dokładne, kiedy wykonamy je po 16 tygodniu ciąży. Istnieją jednak inwazyjne badania, takie jak pobieranie próbek tkanki płodu, biopsja kosmówki wykonana w 10-12 tygodniu ciąży, które mogą określić płeć dziecka ze 100% dokładnością. Powyższe badania nie są pozbawione ryzyka i wykonuje się je w celu rozwiązania innych problemów, a nie tylko po to, aby uzyskać dokładną odpowiedź na temat płci dziecka.
żródło: Amniocentesis