Konkretny cel i harmonogram działania stanie się doskonałym motywatorem do osiągnięcia pięknej sylwetki, lepszego samopoczucia i pozytywnej energii.
Badnia potwierdzają, że każda ilość ćwiczeń w każdym wieku jest korzystna dla organizmu. Zatem im częściej ćwiczysz tym większe masz z tego korzyści. Zalecana dzienna dawka aktywności fizycznej to godzina. Wydaje się, że to dużo ale ta godzina ćwiczeń może składać się z kilku krótszych dawek codziennego ruchu. Nie muszą to być ćwiczenia typu przysiady czy skłony ale również spacer, prace domowe, zakupy czy jazda na rowerze.
Aktywność fizyczna oprócz tego, że sprawia że nasze ciało jest sprawne i eliminuje ryzyko wielu chorób to również jest niezbędnym elementem każdego progaramu odchudzania. Maksymalizuje spalanie tłuszczu przy zachowaniu masy mięśniowej.
Regularna aktywność wzmacnia mięsień sercowy, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza zły cholesterol, zwiększa przepływ krwi, pomaga efektywnie zwiększyć funkcje serca.
Dzięki jakiejkolwiej formie aktywności fizycznej możemy zapobiegać cukrzycy typu II, która atakuje coraz większą liczbę osób. Utrata wagi spowoduje, że ureguluje się poziom insuliny i poziom cukru we krwi, poprawi się poziom cholesterolu i zmniejszy ciśnienie krwi. Badania wykazały, że już godzinny energiczny spacer zmniejszy ryzyko cukrzycy o 34%.
Wielu z nas dzięki czynnikom genetycznym ma prawidłową budowę ciała i nie musi się zmagać z nadwagą czy otyłością. Jednak duża część społeczeństwa boryka się z tym problemem.
Częstość występowania otyłości potroiła się w ciągu ostatnich 20 lat w krajach europejskich. Badania wykazują, że około 20% mężczyzn i około 25% kobiet cierpi na otyłość (wskaźnik BMI> 30).
Aktywność pomaga zapobiegać dalszemu rozwojowi otyłości oraz redukuje tkankę tłuszczową i zwiększa masę mięśniową co poprawia zdolność organizmu do spalania kalorii. Na przykład 1 godzina: aerobiku to 550 spalonych kalorii, gotowania 105 kalorii, jazda na rolkach 400 kalorii, jogging 600 kalorii, pływanie 400 a robienie zakupów 300 koalorii.
Połączenie aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania może przynieść bardzo dobre rezultaty w procesie utraty zbędnych kilogramów.
Ćwiczenia możesz wykonywać zarówno na siłowni jak i w domu. Dla zwiększenia rezultatów ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie i dokładnie. Pamiętaj o regularnych oddechach podczas wykonywania każdego ćwiczenia.
Bolą Cię plecy, warto pomyśleć o ćwiczeniach wzamcniających mięśnie kręgosłupa. Poprawi to Twoją sylwetkę i ochroni organizm przed nawrotami bólu pleców.
Osteoporoza może Cię ominąć gdy połączymy dietę bogatą w wapń i witaminę D z regularnymi ćwiczeniami (np. bieganie, taniec, wspinaczka).
Ćwiczenia fizyczne mogą również pomóc w radzeniu sobie ze stresem i zapobiegają depresji i lękom. Dzięki nim będziemy mieć lepszą samoocenę. Podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny, które poprawiają nastrój i sposób myślenia o samym sobie.
Powyższe przykłady to kilka argumentów na to, że aktywność fizyczna poprawia zdrowie. Nigdy nie jest za późno aby czerpać korzyści z aktywnosci fizycznej. Każda dawka codziennych ćwiczeń jest lepsza dla naszego ciała niż „leżenie na kanapie”. Można zacząć od małych kroków, np. korzystaj ze schodów zamiast windy, kiedy tylko jest to możliwe idź pieszo lub jedź rowerem zamiast samochodem. Z czasem pomyśl o zapisaniu się na siłownię, basen, czy fitnes.
Warto zaszczepić chęć bycia aktywnym dzieciom. Podobnie jak dorośli one również potrzebują ruchu przynajmniej przez godzinę dziennie. Regularne ćwiczenia pomogą dzieciom: być mniej zestresowanymi, zwiększyć chęć do nauki, poprawić samopoczucie, utrzymać prawidłową wagę i zdrowe kości oraz stawy. Rodzice powinni kontrolować czas spędzony przed telewizorem czy komputerem. Ruch powinien stać się alternatywą dla TV czy komputera. Warto razem z dziećmi angażować się w aktywność fizyczną poprzez wspólne gry i zabawy, jazdę na rowerze czy na rolkach.
Jak już wczęsniej była mowa aktywność fizyczna jest dobra w każym wieku. Osoby starsze powinny również zadbać o swoją sprawność fizyczną w sposób wytrzymałościowy aby mięśnie były silniejsze, powinni porawić swoją równowagę aby zobobiegać upadkom, jak również rozciągąć mięśnie aby być bardziej zwinnym i elastycznym.
Badania wykazały, że ponad połowa populacji nie prowadzi wystarczajaco aktywnego trybu życia aby być zdrowym i utrzymywać opytamalną wagę. Bardzo często przyczynia się do tego siedzący tryb życia i niezdrowe jedzenie.
Należy pamietać, że żadne działanie nie jest pozbawione ryzyka a ćwiczenia nie są wyjątkiem. Przykładem może być ryzyko nagłego zgonu sercowego, czy też urazy, kontuzje np. stóp, kostek, czy kolan. Zatem dozujmy sobie ćwiczenia fizyczne, z umiarem i racjonalnie rozplanujmy czas, który chcemy poswięcić na aktywność fizyczną, ona naprawdę podnosi jakość życia na wiele lat, nie rezygnujmy z niej.
Ruch i zdrowe odżywianie powinno stać się priorytetem w naszym życiu a popularne powiedzenie „ruch to zdrowie” niech nas zachęci i zmotywowuje do tego. Podjęta decyzja o rozpoczęciu treningów musi być tylko i wyłącznie nasza, w przeciwnym wypadku będziemy mieć słomiany zapał i szybko zakończy się nasza przygoda z aktywnością fizyczną.
Jeśli brakuje Ci motywacji i nie potrafisz wygospodarować czasu na ćwiczenia w domu, zapisz się np. na grupowe zajęcia fitnes czy też na siłownię, oferta jest bardzo szeroka i na pewno uda Ci się wybrać coś na miarę swoich możliwości i potrzeb.